Jak promieniowanie ultrafioletowe wpływa na Twoją skórę i zdrowiePromieniowanie ultrafioletowe (UV) to rodzaj światła, które jest niewidoczne dla człowieka. Ogólnie określa się je jako UV, skrót od ultrafioletu. Promieniowanie ultrafioletowe nie ma jednej długości fali, ale raczej zakres długości fali od krótszych promieni UVC do dłuższych i bardziej niebezpiecznych promieni UVB i UVA. Promieniowanie ultrafioletowe jest obecne na całym świecie w prawie wszystkich środowiskach, ale nie stanowi większego zagrożenia, gdy przebywasz na zewnątrz. Promieniowanie UV może uszkodzić skórę, wnikając w nią i powodując fotostarzenie lub opaleniznę, jak również zwiększając ryzyko rozwoju raka skóry. Promienie słoneczne mają również wpływ na osoby o wrażliwej skórze, które mogą odczuwać zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie po wystawieniu na działanie promieni słonecznych - nawet jeśli nie uległy poparzeniu lub opaleniu.

Wskazówki dotyczące ochrony przed promieniowaniem UV

- Przykryj się, gdy jesteś na zewnątrz

- Noś koszulki z długimi rękawami, długie spodnie i kapelusz z szerokim rondem, który osłania twarz i skórę głowy, gdy jesteś na zewnątrz.

- Nałóż krem z filtrem przed wyjściem na zewnątrz

- Nałóż krem z filtrem na 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby upewnić się, że został on w pełni wchłonięty przez skórę. Jeśli poczekasz aż do momentu, gdy się opalisz, Twoja skóra prawdopodobnie zaczerwieni się i poparzy, ponieważ krem z filtrem potrzebuje czasu, aby zadziałać.

- Nakładaj obficie krem z filtrem

- Upewnij się, że nakładasz obfitą ilość kremu z filtrem. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaleca stosowanie około jednej uncji (dwóch łyżek stołowych) na całe ciało. Wiele osób nie stosuje wystarczającej ilości kremu z filtrem, aby uzyskać pełne korzyści.

Promienie UV a Twoja skóra: What's the Problem?

Promienie UV są szczególnie niebezpieczne w miesiącach zimowych, ponieważ ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach, zwiększając ryzyko poparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry. Promienie UV mogą uszkodzić Twoją skórę na wiele sposobów. Mogą one: - Utleniać Twoje DNA i powodować mutacje, które prowadzą do wzrostu komórek rakowych - zwiększać produkcję wolnych rodników w organizmie, które mogą uszkadzać zdrowe komórki i przyspieszać proces starzenia się - Powodują nadmierną pigmentację skóry, co prowadzi do powstawania plam starczych i zmarszczek - być szkodliwe dla oczu, wywołując SAD i zwiększając ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej # Bottom line Słońce jest źródłem niekończącego się piękna, ale jest też źródłem zagrożenia. Bądź bezpieczny, chroniąc swoją skórę przed promieniowaniem UV za pomocą kremu z filtrem i odzieży. Pamiętaj: Najlepszym filtrem przeciwsłonecznym jest ten, który nakładasz przed wyjściem na zewnątrz.