Jak bez stresu inwestować w kryptowalutyKryptowaluty to nowa i dynamiczna kategoria inwestycyjna. Chociaż mają pewne zalety, mają też pewne wady, których inwestorzy muszą być świadomi. Inwestowanie w kryptowaluty jest działalnością obarczoną wysokim ryzykiem. Dotyczy to w szczególności inwestorów, którzy decydują się na bezpośredni zakup kryptowalut, zamiast inwestować w firmy, które są zaangażowane w stojącą za nimi technologię blockchain. Podobnie jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest, aby zrobić swoje badania przed zainwestowaniem w kryptowaluty. Obejmuje to poznanie ich historii i sposobu działania, ich zalet i wad oraz ryzyka i potencjału zwrotu związanego z inwestowaniem w nie.

Dlaczego kryptowaluty są wartościowe?

Kryptowaluty czerpią swoją wartość z faktu, że są rzadkie. Podaż nowo utworzonych tokenów jest monitorowana i kontrolowana poprzez proces znany jako wydobycie. Górnicy używają systemów komputerowych do konkurowania ze sobą w celu uwierzytelniania transakcji poprzez rozwiązywanie skomplikowanych zagadek matematycznych.

Po zweryfikowaniu transakcji, górnik otrzymuje token jako nagrodę za swoją pracę. Nagroda ta jest określona przez liczbę tokenów będących już w obiegu. Na przykład, pierwsze 10 bitcoinów nagrodzonych po zakończeniu transakcji trafi do górnika, który zweryfikował tę transakcję, podczas gdy 10 bitcoinów nagrodzonych za transakcję 100 transakcji później trafi do innego górnika. Te nagrody pomagają stworzyć system ekonomiczny, który nie tylko nagradza górników, ale także zapewnia, że nowo utworzone tokeny są dystrybuowane sprawiedliwie.

Czy są one tylko kolejną modą?

Kryptowaluty są wciąż stosunkowo nowe. Mają jednak potencjał, aby usprawnić transakcje finansowe na wiele sposobów. Kryptowaluty mogą być przekazywane elektronicznie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu są bardzo wygodne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Ponadto kryptowaluty nie są emitowane ani kontrolowane przez żaden rząd lub bank centralny.

W rezultacie nie podlegają one żadnym zmianom politycznym ani regulacyjnym, które mogłyby wpłynąć na inne waluty. Jednakże, ponieważ żaden rząd ani bank centralny nie jest odpowiedzialny za kryptowaluty, nie są one również chronione przez żaden wspierany przez rząd program ubezpieczeniowy, który pokrywa straty funduszy inwestorów. Ten brak regulacji oznacza, że inwestorzy w kryptowaluty powinni być wyjątkowo staranni przy wyborze, w które zainwestować.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Możesz inwestować w kryptowaluty kupując je bezpośrednio lub inwestując w firmy, które są zaangażowane w technologię blockchain stojącą za kryptowalutami. Inwestowanie w kryptowaluty bezpośrednio polega na ich zakupie za walutę fiat. Kiedy to robisz, kupujesz prawo do określonej liczby monet, które są generowane przez konkretny system blockchain. Inwestowanie w firmy, które są zaangażowane w technologię blockchain stojącą za kryptowalutami, może być bardziej złożone. Musiałbyś określić, czy firma jest dobrą inwestycją i czy ma obiecujący produkt, który ma szansę prosperować w przyszłości.