Jak pomóc słoniom i ich siedliskomSłonie afrykańskie mogą zniknąć z natury już w 2040 roku, jeśli nie podejmiemy działań już teraz. Dlatego oprócz wsparcia dla organizacji non-profit World Wildlife Fund, musisz wiedzieć, jak możesz pomóc słoniom i ich siedliskom. Konflikty zbrojne, kłusownictwo, wkraczanie człowieka w naturalne siedliska oraz utrata zasobów naturalnych sprawiły, że słoniom afrykańskim grozi wyginięcie. Podczas gdy podejmowane są wysiłki, aby zatrzymać rzeź tych majestatycznych bestii, wszyscy musimy stać się aktywnymi uczestnikami w pomaganiu sytuacji, zanim będzie za późno. W tym wpisie na blogu omówimy, co zagraża istnieniu tych stworzeń; sposoby, w jakie możesz pomóc je chronić; oraz gdzie i jak można zgłosić się na ochotnika do projektów, które wspierają działania na rzecz ochrony słoni.

Jakie są zagrożenia dla słoni afrykańskich?

Kłusownictwo i nielegalny handel dzikimi zwierzętami stanowią największe zagrożenia dla słoni afrykańskich. Od 2008 r. populacja słoni zmniejsza się co roku o prawie 10%, a w niektórych rejonach straty są jeszcze większe. W latach 90. ubiegłego wieku każdego roku zabijano średnio 16 000 słoni. W latach 2000 liczba ta wzrosła do średnio 25 000 rocznie. Dziś ta liczba jest jeszcze wyższa.

Naukowcy oszacowali, że około 50% wszystkich afrykańskich słoni zostało zabitych w ciągu zaledwie ostatnich 10 lat. Głównymi przyczynami gwałtownego wzrostu kłusownictwa słoni są popyt na kość słoniową z krajów azjatyckich oraz rosnąca populacja ludzka prowadząca do wkraczania na tereny, na których żyją słonie.

Jak możesz pomóc

Jeśli chodzi o to, jak możesz pomóc słoniom, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest edukacja i szerzenie świadomości na temat sytuacji. Mając wiedzę, możesz podejmować bardziej świadome decyzje, jeśli chodzi o to, jak możesz pomóc chronić słonie i ich siedliska. Poza tym, możesz również pomóc poprzez darowizny dla organizacji non-profit, które ciężko pracują na rzecz ochrony słoni i ich siedlisk, kampanie dla urzędników państwowych do podjęcia działań i wspieranie wysiłków w celu zmiany prawa, które pozwala na rozkwit kłusownictwa. Możesz również rozpowszechniać informacje o słoniach i ich trudnej sytuacji w mediach społecznościowych, używając hashtagów takich jak #SavetheElephants i #EndWildlifeTrafficking.